4 Haftalık Gebelik

Zorlu ancak mutlu bir süreç olan hamilelik, her anne adayı için farklı bir yolculuktur. Yeni bir bireyin ailelerine katılmasıyla sonuçlanacak olan süreç, çoğu çift için yaşamlarının en önemli anları arasındadır. Hamileliğin en merak edilen kısımları ise ilk haftalardır. Özellikle 4. hafta, anne adayları için en kritik dönemlerden biridir; 4 haftalık hamilelikte bebek gelişimi hızlanır ve annenin vücudundaki etkileri daha da belirgin hâle gelir.

Çiftlerin doktora gitmeye ve doğacak bebekleri için eşya ve isim bakmaya başladığı, koşuşturmalı bir süreç olan hamilelik; bir yerde de bilinmezlerle dolu bir zaman dilimi olabilir. Hamileliğin ilk haftalarında, anne adaylarının akıllarında çok sayıda soru vardır. En çok merak edilen konuların başında ise bebeğin gelişimi, hangi belirtilerin normal olduğu ve hamilelikten ne beklemek gerektiği gelir. Siz de 4 haftalık gebelik hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıt arıyorsanız, içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

4 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik, kadının yumurtlama döneminde başlar. Dönemin ne zamana denk geldiğini hesaplamak kolay olmadığından, çoğu kadın kaç haftalık hamile olduğunu anlamakta zorlanabilir. Anne adaylarının yapabileceği şeylerden birisi, bebeğinin doğum tarihi hesaplama araçlarından faydalanmak olabilir. Basit bir sistem kullanan araçlar, son âdet döneminden faydalanarak anne adayının kaç haftalık hamile olduğunu bulur.

Ayrıca kaç haftalık hamile olduğunuzu anlamak için son âdet döneminizin ilk haftasından itibaren kaç gün geçtiğini hesaplayarak da kaç haftalık hamile olduğunuzu bulabilirsiniz. Gebeliğin dördüncü haftası, genellikle son âdet döneminden 28 gün sonraya denk gelir. Planlı hamilelik durumlarında da anne adaylarının hamileliklerinin kaçıncı haftasında olduklarını bilmesi önemlidir.

Dördüncü haftada bazı hafif hamilelik belirtileri gözlemlenebilir. Erken hamilelik belirtileri genelde âdet öncesindeki belirtilere benzediğinden anlamak zor olabilir. Bazı kadınlar, regl düzensizliği dışında hiçbir belirti göstermeyebilir. Dolayısıyla regli geciken ve hamilelikten şüphelenen bir kadının hamilelik testi yaptırmasında fayda vardır.

En yaygın 4 haftalık gebelik belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Göğüslerde hassasiyet ve sızı
 • Baş ağrısı
 • Bel ağrısı
 • Bulantı

4 Haftalık Gebelik Ultrasonda Belli Olur mu?

Anne ve baba adaylarının en çok merak ettikleri şeylerden birisi de bebeklerini ultrasonda görüp göremeyecekleridir. Ancak, hamileliğin henüz ilk haftalarında olan anne adaylarının, bebeklerini görmek için biraz daha beklemeleri gerekir. Çünkü bebek henüz 1,98 milimetre boyunda olduğundan 4 haftalık gebelik ultrason görüntüsü küçük bir noktacıktan başka bir şey göstermez. Embriyo, hamileliğin ilk haftalarında gebelik kesesi adı verilen noktacığın içerisinde gelişir. Genelde bebeğin görülebilmesi için en az 5 haftalık olması gerekir.

Ancak 4 haftalık gebelik görüntüsü pek çok açıdan faydalı olabilir. Örneğin, ultrason görüntüsü sayesinde hamileliğin sağlıklı gidip gitmediğiyle ilgili genel bir fikir edinilebilir. Ayrıca hamileliğin hangi sürecinde olunduğu da ultrason sayesinde anlaşılabilir. Ek olarak ultrasonda görünen gebelik kesesinin konumu, hamileliğin rahimde gerçekleştiğini anlamak için de idealdir.

4 Haftalık Gebelikte Beta hCG Değeri Kaç Olmalı?

Ebeveyn adaylarının en çok merak ettiği konulardan birisi de gebelikteki kan değerleridir. Özellikle anne adayları, kan değerleri düşük çıktığı takdirde çeşitli takviyeler almak durumunda kalabilir. Beta hCG de anne adaylarının sıklıkla karşılaştığı kavramlardan biridir. Peki, Beta hCG nedir?

İnsan koryonik gonadotropin anlamına gelen ve sıklıkla hamilelik hormonu olarak adlandırılan Beta hCG, plasentada oluşan hücreler tarafından üretilen bir hormondur. Hormon, döllenen ve rahim duvarına sabitlenen yumurtayı besler. Aynı zamanda, hamilelikle ilişkilendirilen çoğu belirtinin ortaya çıkma sebebi de hCG hormonudur.

Beta hCG seviyeleri gebe kaldıktan 11 gün sonra, kan testi aracılığıyla öğrenilebilir. hCG seviyelerinin idrar testinde görülebilmesi ise gebe kalındıktan ancak 12 ile 14 gün sonra mümkündür. Her 72 saatte miktarı ikiye katlanan hCG hormonu, hamileliğin 8 ila 11. haftasına kadar sürekli artar, sonrasında düşmeye başlar. 4 haftalık gebelikte beta hCG seviyeleri tipik olarak 5-426 mIU/ml arasındadır.

Belirtilmesi gereken bir nokta hCG seviyesinin kişiden kişiye değişiklik göstereceğidir. Her kadının hCG seviyesi farklı oranda artacağı için hCG seviyesinden çok, seviyenin artıp artmadığına bakmak önem arz eder.

4 Haftalık Hamilelikte Embriyo Gelişimi Nasıl Olur?

4 haftalık bebek gelişimi sırasında hayati organlar yavaş yavaş oluşmaya başlar. Bu haftada bebek toplamda üç katmandan oluşur:

 • Ektoderm
 • Mezoderm
 • Endoderm

Bahsedilen üç katman bebeğin organlarını ve dokularını oluşturur. Ektoderm, beyin dahil olmak üzere sinir sistemine evrilir. Deri, saç, tırnaklar, süt bezleri, ter bezleri ve diş minesi gibi organların büyük bir kısmı ektoderm katmanından gelişir.

Mezoderm katmanı ise bebeğin kalbini, dolaşım sistemini, iskeletini, bağ dokusunu, kan sistemini, boşaltım sistemini ve kaslarını oluşturur. Endoderm ise akciğerleri barındırıp sindirim sisteminin, karaciğerin, pankreasın ve tiroidin oluşumunda rol oynar.

4 haftalık hamilelikte embriyo gelişimi, bacak ve kolların gelişmesiyle devam eder. Plasenta da hamileliğin bu sürecinde hCG gibi önemli hormonları üretmeye başlar. Bu haftada ana damarlar aracılığıyla basit bir kan dolaşım sistemi de gelişip çalışmaya başlar.

4 haftalık bebek yaklaşık 1,98 milimetre uzunluğunda olur ve embriyo gelişim sürecine girmeye başlar. Henüz gözle görülemeyen embriyo, hamileliğin ilerleyen evrelerinde büyümesini sürdürür.

4 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

Gebelik sürecinde bebeğin yanı sıra annenin vücudunda da çeşitli değişiklikler meydana gelir. 4 haftalık gebelikte anne, hamilelikle ilişkilendirilen çoğu belirtiyi – hafif de olsa – göstermeye başlar:

 • Göğüsler büyür ve meme uçları daha da belirginleşir.
 • Göğüslerde sızı veya hassaslık meydana gelebilir.
 • Şişkinlik gibi durumlar gözlemlenebilir.
 • Anne adayının, çeşitli yiyecek ve içeceklere karşı hassasiyeti artabilir.
 • Aşerme, 4. haftadan itibaren artış gösterir.
 • Aşerme sonucunda annenin birkaç kilo alması olağandır.
 • Sık idrara çıkma görülebilir.
 • Midede ekşime, hazımsızlık, sık mide bulantısı ve bitkinlik de 4 haftalık hamilelik belirtileri arasındadır.
 • Ayrıca yerleşme kanaması olarak tabir edilen hafif bir kanama görülebilir ancak yoğun ve uzun süreli görülmesi hâlinde doktora başvurulmalıdır.

Bu süreci mümkün oldukça sağlıklı ve rahat geçirmek için yapılabilecekler şu şekilde sıralanabilir:

 • Düzenli olarak vücudu rahatlatıcı hareketler yapmak
 • Yoga, meditasyon ve pilates gibi çeşitli aktiviteler ile dinçliği arttırmak
 • Sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak
 • İyi bir uyku düzeni sağlamak

Referanslar:

 1. American Pregnancy Association. 4 Weeks Pregnant https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/week-by-week/4-weeks-pregnant/ adresinden Temmuz 2023 tarihinde erişilmiştir.
 2. Dewald O, Hoffman JT. Gestational Sac Evaluation. [Updated 2023 Jul 24]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK551624/ adresinden Temmuz 2023 tarihinde erişilmiştir.
 3. American Pregnancy Association. What are HCG Levels? https://americanpregnancy.org/getting-pregnant/hcg-levels/ adresinden Temmuz 2023 tarihinde erişilmiştir.
 4. The American College of Obstetricians And Gynecologists. Changes During Pregnancy https://www.acog.org/womens-health/infographics/changes-during-pregnanc adresinden Temmuz 2023 tarihinde erişilmiştir.