Kızamıkçık Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kızamıkçık, virüs kaynaklı bulaşıcı bir hastalıktır. Kızamıkçık, enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında damlacık yoluyla yayılır. Virüsü taşıyan bir kişi, döküntü ortaya çıkmadan bir hafta öncesine kadar hastalığı başkalarına yayabilir ve 7 gün sonrasına kadar bulaşıcı kalabilir. Bununla birlikte, kızamıkçık bulaşmış kişilerin % 25 ila % 50'sinde döküntü oluşmaz veya herhangi bir semptom görülmez, ancak yine de başkalarına yayarlar.

Kızamıkçık Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda kızamıkçık genellikle hafiftir ve az fark edilir semptomları vardır. Semptomları olan çocuklar için tipik olarak ilk işaret kırmızı döküntüdür. Döküntü genellikle önce yüzde görülür ve ardından vücudun geri kalanına yayılır ve yaklaşık üç gün sürer. Döküntü ortaya çıkmadan 1 ila 5 gün önce ortaya çıkabilecek diğer semptomlar şunları içerir:

 • düşük dereceli ateş
 • baş ağrısı
 • hafif pembe göz (göz beyazının kızarıklığı veya şişmesi)
 • genel rahatsızlık
 • şişmiş ve genişlemiş lenf düğümleri
 • öksürük
 • burun akıntısı

Kızamıkçık geçiren yetişkinlerin çoğu, genellikle düşük dereceli ateş, boğaz ağrısı ve yüzde başlayıp vücudun geri kalanına yayılan döküntü ile seyreden bir hastalık dönemi geçirir.

Hamilelikte Kızamıkçık

Ayrıca bir kadına hamileyken kızamıkçık bulaşırsa onu gelişmekte olan bebeğine geçirebilir ve ciddi zararlar verebilir. Fetüste kalp sorunları, işitme ve görme kaybı, karaciğer ve dalak hasarı gibi komplikasyonlar gelişebilir.

Bir kadın hamileliğinin başlarında, özellikle ilk trimesterde enfeksiyon geçirirse, ciddi doğum kusurları daha sık görülür. Bu ciddi doğum kusurları konjenital kızamıkçık sendromu (KKS) olarak bilinir.

Tedavi Yöntemleri

Kızamıkçık tedavisi için özel bir yöntem yoktur. Hastalık kızamıkçık aşısı ile önlenebilmektedir.

Referanslar:

 1. Centers for disease control and prevention -Rubella Transmission Ocak 2023 tarihinde https://www.cdc.gov/rubella/about/transmission.html adresinden ulaşılmıştır.
 2. Centers for disease control and prevention -Rubella Signs and Symptoms Ocak 2023 tarihinde https://www.cdc.gov/rubella/about/symptoms.html adresinden ulaşılmıştır.
 3. Centers for disease control and prevention -Rubella Complications Ocak 2023 tarihinde https://www.cdc.gov/rubella/about/complications.html adresinden ulaşılmıştır.
 4. Centers for disease control and prevention -About Rubella (German Measles) Vaccination Ocak 2023 tarihinde https://www.cdc.gov/vaccines/vpd/rubella/index.html adresinden ulaşılmıştır.