Hepatit B Nedir? Nasıl Bulaşır?

Hepatit B virüsü (HBV) enfeksiyonu aşıyla engellenebilmesine rağmen tüm dünyada en yaygın ve ciddi sağlık sorunlarından biridir. Dünyada 400 milyon kişinin kronik taşıyıcı olduğu, yılda yaklaşık 1 milyon HBV ile ilişkili ölüm olduğu belirtilmektedir. HBV enfeksiyonu, akut, hızla ilerleyen ya da kronik hepatit şeklinde seyredebildiği gibi, karaciğer sirozuna dönüşebilen ciddi klinik tablolarla da sonuçlanabilmektedir.

Hepatit B nasıl bulaşır sorusu böylesi ciddi bir hastalık için önem kazanmaktadır. HBV'nin, hastalığı taşıyan kan ve vücut sıvılarıyla olan deri geçişli bulaşma; semen ve vajinal salgılara bağlı cinsel bulaşma; HBV taşıyan anneden yenidoğana bulaşma ve enfekte kişilerle cinsellik içermeyen yakın temasa bağlı bulaşma şeklinde dört ana bulaşma yolu vardır.

HBV infeksiyonlarının artmasının nedenleri; ortak enjektör kullanımı, akupunktur, hacamat, piercing, dövme yaptırma ve diş fırçası gibi ortak malzeme kullanımıdır. HBV enfeksiyonu, bulantı, yorgunluk, iştahsızlık, ateş ve eklem ağrıları şeklinde klinik belirtiler de gösterir.

Referanslar:

  1. Arıkan A ve Şanlıdağ T. Hepatit B Virüsünün Moleküler Epidemiyolojisi. Klimik Dergisi. 2016;29(2):56-9.