Kabakulak Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kabakulak aşısı olmadan önce çocuklar arasında yaygın olan ve tükürük bezlerinin şişmesi ile oluşan bulaşıcı bir viral enfeksiyondur.

Genellikle hastanın suratının alt bölümünde ve kulakların altında oluşan şişlik sayesinde anlaşılır. Kabakulağın diğer belirtileri şişkinlikten birkaç gün önce görülebilecek olan baş ağrısı, eklem ağrısı, yüksek ateştir.

Kabakulak Nasıl Bulaşır?

Kabakulak virüsü genellikle 5-15 yaş arası çocuklarda görülmekte ve kişiden kişiye direkt temas veya damlacık yolu ile bulaşabilmektedir. Hastalığın kuluçka dönemi genellikle 16-18 gündür ve hastaların %30 ila %40’ında herhangi bir belirti görülmeksizin seyreder. Diğer durumlarda enfeksiyonun oluştuğu yerin durumuna göre çeşitli belirtiler görülebilir. Özellikle yetişkinlerde çoklu organ tutulumu eğilimi daha fazladır. Ergenlik sonrası erkeklerde görülen kabakulak hastalığı, testis fonksiyonlarında bozuklukla sonuçlanabilmektedir.

Referanslar:

  1. National Health Service Ocak 2023 tarihinde http://www.nhs.uk/conditions/Mumps/Pages/Introduction.aspx adresinden ulaşılmıştır.
  2. Özsan M, Aykut E, Cengiz AT, Özkul A, Karaarslan A. 0-5 yaş arasındaki çocuklarda kabakulak virüs antikor pozitifliğinin araştırılması. Mikrobiyol Bült. 1998;32:137-42.