3 Haftalık Gebelik

Heyecan verici hamilelik süreci, çeşitli zorlukları da beraberinde getirir. Bunlardan birisi, yaklaşık 40 haftalık hamilelik süreci boyunca hem annenin hem de bebeğin uğrayacağı değişikliklerdir. Özellikle ilk kez hamile kalan kişiler, hangi belirtilerin normal olduğunu, nasıl bir sürecin kendilerini beklediğini ve hamilelikte nelere dikkat etmeleri gerektiğini merak eder. Eğer siz de 3 haftalık gebelik ile ilgili merak ettiğiniz sorulara yanıt arıyorsanız, içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

3 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Çocuk isteyen çiftlerin en ufak mide bulantısını bile hamileliğe yorması normaldir. Ancak, erken gebelik belirtileri çoğu zaman ayırt edici olmayabilir.

3 haftalık gebelik belirtileri genelde hafif kramplar ve vajinal sıvıda artış şeklinde görülür. Bunlar dışında bir belirti ise genelde görülmez. Dolayısıyla, eğer planlı bir hamilelik söz konusu değilse, durumun farkına varmak mümkün olmayabilir.

İlk haftalarda hamileliğin anlaşılmama sebebi aslında bu haftaların bir başlangıç süreci olmasıdır. Regl sonrasında, yumurtlama sürecine girildiğinde, yumurtalıklar döllenmeye hazır yumurtayı dölyatağına, oradan da uterusa yollar. Dölyatağında bulunan sperm, yumurtayı döller. Çoğunlukla yalnızca tek bir sperm yumurtayı dölleyebilir ancak ikiz bebek olması durumunda düşük bir ihtimalle de olsa iki yumurta birden iki sperm tarafından döllenebilir. Doğacak bebeğin saç rengi, cinsiyeti, göz rengi ve diğer özellikleri, daha sperm döllendiği anda belirlenmiş olur.

“3 haftalık gebelik idrar testinde belli olur mu?” ya da “3 haftalık gebelik testte çıkar mı?” gibi sorular, anne adayları tarafından sıklıkla sorulur. Hamileliğin üçüncü haftasında vücudun üretmeye başladığı Beta hCG hormonu, idrar testlerinin pozitif sonuç vermesini sağlar. Dolayısıyla, üçüncü haftadan sonra yapılan idrar testleri hamile olup olmadığınızı gösterir.

3 Haftalık Gebelik Ultrasonda Belli Olur mu?

Çoğu ebeveyn adayı, bebeğini en erken kaçıncı haftalarda görebileceği sorusuna yanıt arar. Hamileliklerinin üçüncü haftasında ultrasona giden anneler, 3 haftalık gebelik görüntüsü sayesinde hamileliklerinin sağlıklı bir şekilde ilerlediğinden emin olabilir. Ancak, ortada henüz tam anlamıyla gelişmiş bir fetüs olmadığından bebek ayırt edilemeyecektir.

3 haftalık gebelikte, bebeğinizi yalnızca bir nokta olarak görebilirsiniz. Erken gebelik sonogramı olarak bilinen teknoloji, size bebeğinizin oluşmakta olan gövdesini ve başını gösterebilir. Ancak tam anlamıyla bir bebek görülmesi henüz mümkün değildir.

Hamileliğin üçüncü haftasında, anne karnındaki embriyo yalnızca bir topluiğne başı kadardır. Yaklaşık 0,048 mm uzunluğundaki embriyo, çıplak gözle görülebilir boyuttadır, fakat ultrasonda görülemez. 3 haftalık bebek ultrason görüntüleri, erken hamilelik ultrasonogramı sayesinde alınabilir. Hamileliğin bu evresinde oldukça küçük olan embriyonun oluşmakta olan başı ve gövdesi, bahsedilen teknoloji sayesinde görüntülenebilir. Üstelik, 3 haftalık bebek gelişimi hamilelik açısından kritik olduğu için doktorlar hamileliğinin nasıl ilerlediği ve süreçte öngörülebilecek problemler hakkında bilgi verebilirler.

3 Haftalık Gebelikte Beta HCG Değeri Kaç Olmalı?

Beta hCG; plasentada oluşan hücrelerin ürettiği bir hormondur. Döllendikten sonra uterusun duvarına sabitlenen yumurta, bu hormon sayesinde beslenir. Beta hCG, her 72 saatte bir ikiye katlanır ve hamileliğin 8. haftasına kadar aynı hızda artmaya devam eder.

3 Haftalık Hamilelikte Embriyo Gelişimi Nasıl Olur?

3 haftalık hamilelikte embriyo gelişimi pek olmaz. Vücut, embriyo gelişimi sırasında hamilelik için önem arz eden yapıları oluşturmaya başlar. Embriyonun başlangıçtaki gelişme sürecine blastokist adı verilir. Gelişen ve sürekli çoğalan blastokistin bir kısmı, plasentaya dönüşüp hCG hormonunu üretmeye başlar. Kana karışan hormon, idrarda da bulunur ve hamilelik testleri bu hormon sayesinde sonuç verir.

Hamileliğin üçüncü haftasında hücrelerin etrafına toplanan amniyotik sıvı, bebeği sarıp hamilelik boyunca korur. Fetüs gelişiminin en önemli aşamaları üçüncü haftada başladığı için anne adaylarının mümkün olduğunca kan testi olup 3 haftalık gebelik kan değerleri hakkında bilgi sahibi olmasında fayda vardır. Bebeğin düzgün ve sağlıklı bir şekilde gelişmesi için üçüncü haftadan sonra bazı noktalara dikkat etmek ve sağlıksız alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

3 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Fetüs gelişiminin başladığı hamileliğin 3. haftasında anne adaylarının mümkün olduğunca sağlığına dikkat etmesi ve zararlı alışkanlıklardan kaçınması tavsiye edilir. Bu dönemde annelerin hamilelik sürecini kolaylaştırmak için uygulayabileceği bazı hayat tarzı değişiklikleri vardır. Bunlar:

 • Daha fazla egzersiz yaparak vücudunuzu hamileliğe hazırlayın: Bebek taşımak fiziksel olarak vücudunuzu zorlayacağı için mümkün olduğunca sağlığınızı korumaya ve vücudunuzu sürece hazırlamaya çalışın.
 • Dinlenmeyi asla ihmal etmeyin: Hamilelik sırasında vücudunuz bazı ciddi değişimlerden geçer. Değişimler yalnızca fiziksel değil, zihinsel olarak da sizi yorar. Sık sık dinlenerek enerjinizi toplamaya ve gerek fiziksel gerek zihinsel olarak kendinizi rahatlatmaya bakın.
 • Stresten uzak durun: Etrafınızda sizi strese sokan şeyler varsa, bunlardan olabildiğince kurtulun. Mümkünse meditasyon veya yoga gibi yöntemlere başvurarak daha rahatlatıcı bir rutin yaratın.
 • Aldığınız besinlere dikkat edin: Hamilelik sırasında doğru ve yeterli beslenmek şarttır. İlk haftalarda iştahınız yavaş yavaş kapanmaya başlar ve eskiden zevkle yediğiniz yiyecekler gözünüze tatsız gelebilir. Bu sürecin yeme düzeninizi bozmasına izin vermeyin, sağlıklı bir beslenme planı yaparak tüm gerekli besinleri aldığınızdan emin olun. Diyetinize özellikle kalsiyum ve protein yönünden zengin besinler ekleyin.
 • Alkolden ve sigaradan uzak durun: Hangi sıklıkla kullanırsanız kullanın, alkol ve sigara hamilelikteki komplikasyonların başlıca sebepleri arasındadır. Hamileliğiniz süresince alkolü ve sigarayı hayatınızdan tamamen çıkarın.
 • Kafeini diyetinizden çıkarmaya bakın: Hamilelik sırasında tavsiye edilmeyen maddelerden birisi de kafeindir. Daha az kahve içmeye ve mümkün olduğunca kafein içeren besinler tüketmemeye çalışın.
 • Doktorunuza danışmadan ilaç ve takviye gıda kullanmayın: Gıda takviyeleri, ilaçlar ve çeşitli takviyeler hormonlarınızı tetikleyebilir. Tetiklenen hormonlar hamilelik sürecinizi kötü etkileyip doğacak bebeğinizin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, eğer bir ilaç veya takviye kullanmayı düşünüyorsanız, bununla ilgili doktorunuza danışın. Yalnızca doktorunuzun onay verdiklerini kullanın, onay vermediklerinden ise kaçının.
 • Bebeğinizin doğumu için hazırlanın: Bir bebek doğum tarihi hesaplama aracı kullanarak bebeğinizin yaklaşık ne zaman doğacağınızı öğrenin. Böylece hem psikolojik olarak doğuma hazırlanabilir hem de hamilelik sürecinizi daha verimli bir şekilde planlayabilirsiniz. Ayrıca, bebek alışverişi gibi daha küçük detayları da yine bebeğinizin tahmini doğum tarihine göre ayarlayabilirsiniz.

Referanslar:

 1. American Pregnancy Association. 3 Weeks Pregnant https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/week-by-week/3-weeks-pregnant/ adresinden Temmuz 2023 tarihinde erişilmiştir.
 2. Nature International Weekly Journal of Science. Semi-identical' twins discovered https://www.nature.com/news/2007/070326/full/news070326-1.html adresinden Temmuz 2023 tarihinde erişilmiştir.
 3. University OBGYN. How Early Can a Baby Be Seen on an Ultrasound Scan? https://www.toplinemd.com/university-park-obgyn/baby-seen-on-an-ultrasound-scan/ adresinden Temmuz 2023 tarihinde erişilmiştir.
 4. American Pregnancy Assocaition. What are HCG Levels? https://americanpregnancy.org/getting-pregnant/hcg-levels/ adresinden Temmuz 2023 tarihinde erişilmiştir.