12 Haftalık Gebelik

12 haftalık gebelikte bebeğinizin bütün uzuv ve organları oluşumunu tamamlar. Büyüme ve gelişme aşamasının hızlandığı süreçte, anne adayında farklı belirtiler ve değişimler görülebilir.

12. hafta hamilelik izlenimleri arasında bebeğin hareketlenmeye başlaması, anne adayındaki yorgunluğun azalması, iştah artışı gibi birçok fiziksel ve ruhsal değişim gözlemlenebilir.

12 haftalık hamilelikte ilk haftalarda görülen belirtilerin birçoğu ortadan kalkar. Hormonal değişimler ve bebeğin gelişimiyle beraber farklı belirtiler meydana gelir. Hamilelikte mide ekşimesinin görülebildiği bu dönem aynı zamanda iştahta artışı da getirir. Nefes darlığı, uyumakta sıkıntı, baş ağrısı gibi yeni belirtiler mide bulantısının yerini alır.

Hamileliğin 12. haftasında anne ve bebekte meydana gelen değişimlere uygun şekilde hareket etmek son derece önemlidir. Doğru ve hafif bir egzersiz programı hazırlayıp uygulayarak sağlıklı bir hamilelik geçirebilirsiniz. Hamilelik döneminde beslenme de dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Uygun egzersiz ve beslenme programı ile bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza alabilirsiniz.

12 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?

12 haftalık bebek tam olarak 3 ayını doldurur. Hamileliğin dördüncü ayına girilen süreçte anne adayı ve bebekte farklı değişimler göze çarpar.

12 haftalık bebek, erik büyüklüğüne ulaşır. Ortalama 5 cm büyüklüğüne ulaşan bebeğin ağırlığı 14 gram civarındadır. Oluşumunu tamamlayan bebeğin büyüme ve kilo alma süreci hızlanır. 12. haftadan sonra anne adayı ve bebeğin büyüme hızı artarak hamilelik görünümü belirginleşir.

12 Haftalık Bebek Görüntüsü Nasıldır?

Gebelik dönemi son derece merak uyandıran bir süreçtir. Bu dönemde en sık sorulan sorulardan biri ise "12 haftalık bebek neye benzer?" sorusudur.

12 haftalık bebeğin vücut formu oluşur. Baş, gövde, el ve ayakları net bir şekilde görülebilir. İç organlar, kaslar ve iskelet sisteminin oluştuğu 12 haftalık bebek görüntüsü ultrasona uygundur. Ultrasondan bebeğinizi net bir şekilde görebileceğiniz bu dönemde gözler, burun, ağız ve kulaklar gibi detayları ayırt edebilirsiniz.

Sinir sisteminin oluşmasıyla beraber bebek hareket etmeye başlar. Rahimde hareket etmeye ve dönmeye başlayan bebek, kol ve bacaklarını bükerek uzatabilir. Vücudunu sallama ve esneme gibi hareketler yapan 12 haftalık bebek hareketleri arasında kafa çevirme de bulunur. Ultrasonda da görülen aktiviteler, bebeğin eklemleri, kasları ve sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde geliştiğinin göstergesi olarak bilinir.

Hamileliğin 12. Haftasında Cinsiyet Belli Olur mu?

12 haftalık gebelik ultrason görüntüleri, bebek ile ilgili birçok kontrolün yapılmasına olanak tanır. Kontrol esnasında farklı test ve ölçümler yapılarak bebeğin sağlıklı bir gelişim süreci geçirdiğinden emin olunur. 12 haftalık bebek ultrason görüntüsünde oldukça belirgin bir vücut formuna sahiptir.

İskelet sistemi, organlar, kaslar ve uzuvların oluşup hızla büyüdüğü bu dönemde ultrason görüntüsünde bebeğinizin oldukça hareketli olduğunu fark edebilirsiniz. 12 haftalık gebelikte cinsiyet görüntüsü belirgin hale gelir. Dış üreme organı oluşan bebeğin cinsiyeti 12. hafta itibariyle belirginleşmeye başlasa da henüz kesin bir şekilde tespit edilemez.

12 Haftalık Hamilelikte Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

12 haftalık bebek gelişiminde en önemli aşama sinir sistemidir. 12. haftada beyin gelişimi hızlanır. Hipofiz bezinin hormon üretmeye başlaması sonucu beyinde bulunan sinir hücreleri de hızlı bir şekilde artar.

Bu dönemde ses telleri oluşmaya başlar. Bebeğin pankreası insülin üretimini gerçekleştirir. Bağırsaklar bebeğin karın boşluğuna yerleşerek kasılmaya başlar. Kasılmalar, sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde etkinleşmesine olanak tanır. Gelişimini tamamlayan böbrekler, idrar üretmeye başlarken akciğer gelişimi devam eder.

Bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlayan plasenta oksijen ve besin maddelerini filtreleyerek bebeğin beslenmesine yardımcı olur. Vücut formu oluşan bebeğin saç foliküllerinde tüyler üretilir. Bu tüyler, bebeğin sıcak kalmasını sağlar.

Kıkırdaklar oluşurken kemikler sertleşmeye başlar. Kemik iliğinde beyaz kan hücreleri üretilir. Bebeğin göz kapakları oluşumunu tamamlasa da göz kapakları kapalıdır. 12. haftada bebeğin elleri, ayakları ve dış üreme organı gelişmiş olur. Gelişimini tamamlayan uzuvlarda hareketlenme görülebilir. Anne karnındaki bebeğin reflekslerinin gelişmeye başladığı dönemde parmak emme gibi hareketlere sıkça rastlanır. Bu hareketler sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde geliştiğine işaret eder.

12. haftada bebeğin sağlığı için birtakım testler yapılır. Genetik bozukluk riskinin oranlarının belirlenmesi için kan testi ve ense saydamlığı taraması yapılabilir. Doğum öncesi tarama testleri yapılarak bebeğin herhangi bir rahatsızlığa sahip olup olmadığı öğrenilerek ebeveynler bilgilendirilir.

12 Haftalık Bebek Anne Karnında Nerededir?

12 haftalık gebelik görüntüsünde bebeğin büyüdüğü ve vücut formunun tamamlandığı görülür. İlk haftalarda rahim, pelvisin aşağısında yer alır. Bu durum annenin idrar sıklığını artırır. 12 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek pelvisten yukarı doğru çıkar.

İdrar torbasına yapılan basıncı azaltan yer değişimi sayesinde anne adayının idrar sıklığı azalarak rahat hareket etme olanağı yaratır. Bebeğin alt karın kısmına geçmesiyle beraber hamile görünümü belirginleşmeye başlar.

12 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

12 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler fiziksel ve ruhsal olarak görülebilir. Birçok değişimin hızlı bir şekilde görüldüğü hamilelik sürecinin 12. haftasında karın çevresinde kalınlaşma oluşsa da göze çarpan bir farklılık henüz görülmeyecektir. 12 haftalık ikiz gebelik gelişiminde ise hamilelik görünümü daha erken ortaya çıkar.

Rahmin pelvisin üst kısmına doğru hareket etmesi ile mesane bölgesindeki basınç ortadan kalkarak alt karında belirginleşme yaratır. Anne adayının rahatlamasını sağlayan bu değişim aynı zamanda rahmin büyümesi için de önemlidir. Rahmin büyüyebileceği geniş bir alana geçmesi ile beraber gelişim süreci hızlanarak devam eder.

12. haftada cildinizde bazı değişimler meydana gelmeye başlar. Koyu lekelerin oluşmaya başladığı bu dönem, hamilelikte oldukça normaldir. Gebelik maskesi olarak bilinen bu lekeler, doğumdan sonra yok olabilir. Hamilelikte ortaya çıkan cilt problemlerine

karşın güvenli nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Makyaj malzemelerinizin yağ bazlı olmamasına özen göstermeniz tavsiye edilir.

Hamilelikte mide ekşimesi gibi problemler yaşamadan sağlıklı bir süreç geçirmek için beslenmeye dikkat etmeniz önerilir. Abur cuburlardan uzak durmak, yağlı ve şekerli yiyecekleri sınırlandırmak, geç saatlerde yemekten kaçınmak gibi yöntemlerle mide ekşimesini ve aşırı kilo almayı önleyebilirsiniz.

Hamileliğin üçüncü ayında aşağıdaki belirtiler sık sık görülür:

 • Şişkinlik
 • Bulanık görme
 • Baş ağrısı
 • Karın ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Eklem ağrısı
 • Bel ağrısı
 • Ruh değişimleri
 • İştah artışı
 • Yoğun vajinal akıntı
 • Pelvik ağrısı
 • Uyku problemleri
 • Nefes darlığı
 • Göbek ve göğüslerde kaşıntı

Bu belirtiler son derece normal olsa da fazla derecede baş ağrısı, inmeyen ateş, ishal veya kusma gibi belirtileriniz varsa doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. Kanama, idrar kaçırma veya yanma hissi durumlarında mutlaka tıbbi görüş alınmalıdır.

Gebelik boyunca bol su içmek ve besin değeri yüksek gıdalar tüketmek, bebeğinizin gelişimini olumlu etkiler. Sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek ve doğuma hazırlanmak için uygun bir egzersizi de günlük rutininize katmanız son derece önemlidir. Hafif tempolu egzersizler, kaslarınızı güçlendirip dayanıklı hale getirirken hamilelikte ortaya çıkan ağrıları hafifletir.

Referanslar:

 1. PregMed. 12 Weeks Pregnant. https://www.pregmed.org/pregnancy-week-by-week/12-weeks-pregnant adresinden Ağustos 2023 tarihinde erişilmiştir.
 2. Pregnancy To Parenting Australia. 9-12 Weeks. https://www.pregnancyparenting.org.au/pregnancy/9-12-weeks adresinden Ağustos 2023 tarihinde erişilmiştir.
 3. American Pregnancy. Baby Development Month By Month. https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/week-by-week/baby-development-month-by-month/ adresinden Ağustos 2023 tarihinde erişilmiştir.
 4. American Pregnancy. 12 Weeks Pregnant. https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/week-by-week/12-weeks-pregnant/ adresinden Ağustos 2023 tarihinde erişilmiştir.
 5. Gebelik.org. 12 Haftalık Gebelik. https://www.gebelik.org/tr/hamilelik-hafta-hafta-gebelik-12-haftalik-gebelik.html adresinden Ağustos 2023 tarihinde erişilmiştir.